דרך בית השנטי

דרך בית השנטי הינה שיטת טיפול ייחודית שפותחה לאורך השנים, תוך ניסיון אישי ומעשי, ע"י מריומה קליין, מייסדת ומנכ"לית בית השנטי

השיטה נכתבה תוך למידת והבנת השטח של הצרכים העדכניים של בני הנוער והצעירים.  השיטה שומרת על רלוונטיות ונסמכת גם על חייה של מריומה ושל כל בני הנוער שנקרו לדרכה. מריומה רואה בילדי בית השנטי לדורותיהם, את מרפאיה הגדולים ומקור השראתה לפיתוח השיטה.

בוגרי בית השנטי

בבסיס השיטה עומדת זכות הבחירה של בני הנוער להציל את חייהם. משבחרו בחיים, היא מסייעת להם למצוא הכוחות להתגבר על העבר ומחזקת אותם באמונתם ובכוחם לצעוד קדימה.


"… אותה בחירה ראשונית הופכת ליום יומית ובכך מתחילה את בניית הכוח הפנימי שלהם.
עם הבחירה באה האחריות ולאחריה העצמאות. במהלך הזמן הם מבינים לעומק את משמעות הבחירה ולומדים שכל הדברים שקורים בחייהם תלויים גם בהם וברצונם. לא העולם הוא זה שמפעיל אותם אלא הם מפעילים את העולם" (מריומה קליין 2015).

שיטה טיפולית זו הינה דרך חיים המעניקה לבני הנוער את הכלים להיות המרפאים של עצמם בהווה ובעתיד.  היא הופכת את הנער/ה לאקטיבי בתהליך הריפוי שלו ומתבססת על בחירה וכבוד עצמי, על אופטימיות ואמונה, חמלה וסבלנות, על אהבה עצמית, קבלת האחר ומסירות.

"המיקוד מסייע לנו להגדיר ולצקת משמעות לחיים, הוא מחדד את הריכוז והמחשבה, מוסיף לבריאות הנפשית וגם הפיזית. זה קוד הפעלה בסיסי של האדם וזה גם המצפן.
מהות החיים היא התנועה. חיות לא יכולה להיות סטטית, מקובעת כמוות. העולם מסתובב ונע במעגלים סביב השמש, הנהרות זורמים, העלים נושרים מהעצים וצומחים מחדש, בני האדם נפגשים ונפרדים, הולכים ושבים, וגם מה שנראה לפעמים כחוזר על עצמו, הוא למעשה שונה בכל פעם, גם אם דומה.
במקום להיתקע ולהתאבן על מקומנו, אנחנו בוחרים בתנועה, בזרימה הלאה, הרחק מהבורות העמוקים מהם יצאו בגבורה כה גדולה"(מריומה קליין 2015).

"דרך בית השנטי" – שיטת טיפול ייחודית במרחב החיים. השיטה מתכתבת בצורה צמודה עם ניסיון, ידע ועם תאוריות מעולמות הטיפול. מתקיים בה שילוב בין הפרטי לקבוצתי, תוך שהיא מעניקה לנער את האפשרות לחלוק את קשייו, רגשותיו ומחשבותיו עם המטפלים, במרחב טיפולי מכיל ובכך להעניק לו כלים ספציפיים להתמודדות עם האתגרים הניצבים בפניו. כל אלו מחייבות אותו להיות שותף בתהליך הטיפולי שלו.
במקביל, מתוך הבנה כי לשיתוף יש כוח, נערכות סדנאות קבוצתיות ע"י מריומה ומטפלים נוספים, שם יכולים בני הנוער לחלוק את קשייהם גם עם קבוצת השווים להם, להיפתח ולהרגיש שאינם עומדים לביקורת. כך הם מקבלים כלים ותיקוף לעולמות תוכן פנימיים הקיימים בהם ולומדים כיצד להקשיב בחמלה באופן לא שיפוטי ולמצוא את הדרכים ואת הכוחות שיעצימו אותם.

יישום השיטה מתבצע, למעשה, בכל יום באמצעות צוות בית השנטי. מכיוון שהמתכונת הטיפולית היא סביבה טיפולית בייתית, הטיפול נעשה גם בצורה לא פורמלית וגם בצורה קלינית. בין אם ע"י מי מהצוות המוביל/ההדרכה ובין אם ע"י העו"ס. קיימת זרימה אורגנית בין שילוב שיטת הטיפול של בית השנטי ומכלול טיפולים נוסף המוצע לבני הנוער.

הציטוטים המובאים לעיל מצוטטים מתוך ספר "דרך בית השנטי", מריומה קליין 2015.

בין הפרקים השונים שבספר ההדרכה למטפלים אודות השיטה:

פרק על הבחירה ועל האופן שבו ניתן לפתח ולהעצים את כוח הבחירה בקרב בני נוער שבחרו לקבל עזרה, לשנות את חייהם ולהיות המנהיגים של עצמם תוך שהם בוחרים להפסיק להיות קורבנות ולהשתחרר מכבלי העבר.

פרק על פחדים והדרך שבה ניתן להפוך אותם לאתגרים, להתגבר עליהם ולהתמלא בכוחות.

פרק על הערפל –אותו מצב שבו בני נוער בסיכון ובסכנת חיים שרויים, הנובע מרגשות לא ברורים כלפיהם והאופן שבו ניתן לפתח בהם ראיה פנימית בהירה המחוברת לאני האותנטי שלהם כך שהם יוכלו להיות השליטים של חייהם.

הפרק על כוחה של מילה להרוס ולבנות, להרחיק ולקרב, להכאיב ולנחם והיכולת שלה לשנות חיים.

ועוד פרקים רבים נוספים שיש בהם כדי להעניק כלים, כך שבני נוער בסיכון ובסכנת חיים בפרט וכל אחד מאתנו בכלל, יוכל לנהוג (תרתי משמע) את חייו באהבה, שמחה, אמונה וביטחון בבחירותיו.

"אנו טומנים בילדים זרעים של אמת, של בחירה, של זקיפות קומה וממתינים לצמיחתם. לכל אחד קצב התקדמות משלוף ולפעמים טיפול יתר והשקיה מוגזמת, פוגעים יותר משהם מועילים. נדמה שאנחנו עוסקים בחקלאות של הנשמה – חורשים ושותלים ומחכים לייבול כמו איכר סבלני"

 ("דרך בית השנטי" מריומה קליין)