פרויקטים בית השנטי

אודות

בית השנטי - ארבעים שנות פעילות למען נוער בסיכון ובסכנת חיים בישראל

בית השנטי פתח את דלתותיו בשנת 1984 עבור בני נוער בסיכון ובסכנת חיים בגילאי 14-21 והיה הראשון מסוגו בארץ.

לבתי השנטי מגיעים נערים ונערות מכל רחבי הארץ, מכל קצוות האוכלוסייה ומכל המגזרים, ללא הבדל דת, גזע, מין, לאום או מגדר. אנו מספקים מעטפת טיפולית, רגשית ומעשית לנוער וצעירים הנמצאים על סף תהום, ומסייעת להם למצוא דרכם חזרה אל החברה ואל עתיד טוב יותר.

מה אנחנו עושים:

הבית מעניק רצף טיפולי במסגרת מקלט חירום (בית זמני) או במסגרת ארוכת טווח ומהווה פונקציה משפחתית, תוך דאגה לרווחת, מוגנות ומיצוי זכויות של צעירים ובני הנוער.

דלתות בית השנטי פתוחות 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה.

לבית השנטי שני בתים: בית השנטי בתל אביב, כפר הנוער בית השנטי במדבר ובשנת 2024 ייחנך הבית השלישי בעין כרם.

בית השנטי עובד בשיתוף פעולה עם גורמי מקצוע בקהילה ונמצא בפיקוח משרד הרווחה והביטחון החברתי.

הבתים משמשים כ:

  • מקלט חירום עבור בני נוער וצעירים הנמצאים בסיכון מידי, ברחו מבית הוריהם, ממסגרות שונות, או עבור דיירי רחוב. אלו, בהגיעם יקבלו מייד מקום מוגן ובטוח, ארוחה חמה, מקלחת ומיטה.
  • חלקם יישארו תקופה קצרה עד שימצא להם מקום הולם על פי צרכיהם, לחלקם נצליח ליצור את הקשר ולבנות גשר שיאפשר להם לשוב לחיק משפחותיהם (בתנאי שלא נשקפת להם סכנה).
  • אחרים יישארו לתקופה ארוכה (עד 7 שנים). עבורם, הבית יהפוך לביתם באופן מלא. לבית, הם יוכלו לשוב מהחופשות מהצבא, יקבלו תמיכה וסיוע בהכנה לחייהם העצמאיים, וישובו עם משפחותיהם כבוגרים.

איך מגיעים אלינו:

  • באופן עצמאי/חירומי
  • באמצעות הפניות של עובדים סוציאליים או אנשי מקצוע מהקהילה
  • בהחלטת בית משפט

רבים מבני הנוער והצעירים המגיעים אלינו נמצאים במצבי סיכון וניתוק, היו קורבנות לסביבה פוגענית או מזניחה, וחוו טראומות מורכבות. ישנם גם כאלה שנקלעו לעולם הפשע ושימוש בסמים ואלכוהול. ללא הושטת יד וסיוע, הסכנה שיאבדו את דרכם ויידרדרו לשוליים גדולה מאוד.

בבית השנטי מגוון רחב של תוכניות שנועדו לתת מענה לצרכים הטיפוליים, החינוכיים והרגשיים של בני הנוער. הצוות המוביל ומדריכי הבית, נמצאים בבית בכל עת ומהווים עבורם מעטפת משפחתית, חמה, צבעונית ואופטימית. כך הם מקבלים מענה לכל הצרכים הפיזיים, הנפשיים והרגשיים, זאת, תוך גיבוש תוכנית טיפולית-שיקומית אישית, המותאמת לצרכים ונסיבות החיים של כל אחד.

לצד התמיכה והטיפול, אנו נשאף להעניק לבני הנוער והצעירים חינוך לערכים של חמלה, סובלנות ערבות הדדית וסולידריות. אנו מסייעים להם לרכוש כלים פרקטיים להתנהלות עצמאית מיטבית, לפתח כישורים חברתיים ומקצועיים ומאפשרים להם לפרוץ את מעגל התלות והמצוקה, לפתח עצמאות כלכלית ולהשתלב כאזרחים תורמים בחברה.

מאז הקמתו עשרות אלפי בני נוער בחרו בחיים: ניצלו מחיים כילדי רחוב, למדו, התגייסו לצה"ל, רכשו השכלה אקדמית והשתלבו בהצלחה בחברה כאזרחים עצמאיים.

חזון ויעדים

חזון העמותה:
"השבת נוער בורח בסיכון וחסר קורת גג למסלול חיים אופטימאלי
על ידי יצירת סביבה תומכת, מכוונת ומותאמת לצרכיו".

יצירת חוויה של משפחתיות הנה אבן היסוד של בית השנטי. שיטת הטיפול הייחודית "דרך בית השנטי" אותה פיתחה הגב' מריומה קליין, מנכ"לית מייסדת בית השנטי, מותאמת לעבודה עם בני נוער וצעירים במצבי סיכון ובסכנת חיים וכוללת התייחסות לכלל צרכיהם ובאופן ממוקד למצבי טראומה ופוסט טראומה מורכבת. התהליך הטיפולי מתרחש בתוך בית המהווה סביבה מוגנת ובטוחה, מקבלת, תומכת ואוהבת. שיטת הטיפול "דרך בית השנטי" מבוססת על זכות הבחירה של בני הנוער להציל את חייהם והבית מהווה עבורם קרקע איתנה לחיזוק יכולת הבחירה והאפשרות להעיז ולחלום.

עם 40 שנות ניסיון של עבודת שטח עם נוער בסיכון ובסכנת חיים, אנו מאמינים כי חובתנו להטמיע ולקדם את כל הידע והניסיון בחינוך, סיוע למשפחות….

מריומה - דברי המייסדת

מריומה ייסדה את בית השנטי בשנת 1984 למען בני נוער בסיכון ובסכנת חיים שחיו ברחוב. היא בחרה להקדיש את חייה למענם ופיתחה שיטה טיפולית ייחודית, מתוך ניסיונה האישי ומתוך מה שלימדו אותה עשרות אלפי בני הנוער שעברו מסע גדילה, התפתחות ובחירה בחיים.

"…כאשר התשוקה לחיים מתעוררת לבסוף, ויחד איתה ההחלטה להילחם ולבחור בחיים, לבחור בהווה ובעתיד, אין דבר דומה לזה. זה דומה להרגשת ההשתאות מול כוח טבע מתפרץ, מול מעשה אלוהי של בריאה. הפנים שהיו כבויות, נדלקות ומאירות, החיוך קורן, הגוף מזדקף מבפנים ומבחוץ, אנחנו צועדים צעד צעד לעבר המטרות והבחירות שלנו, ומסע ההישרדות הקשוח והמפרך שנולדנו אליו משתנה למסע של מגלי עולם, מסע של קסם ותשוקה".
מתוך הספר שכתבתי "דרך בית השנטי"

בפני נשמות כמוני שחוו מצבי קיצון של אלימות, פגיעות מיניות, סבל, כאב ובמיוחד נטישה מההורים, אלו שהיו צריכים להיות העוגן, הביטחון והחיבוק העוטף הראשוני, עומדת ברירה להתנתק או להתגבר, להיות קורבן או לבחור בחיים.

רגע של הארה והבנה הוביל אותי לייעוד שלי ולמהות חיי. ברגע של בהירות הבנתי שהדרך שלי היא ליצור משפחה קוסמית של נשמות כמוני שלא חוו בית ומשפחה. בדרך שבה אלוהים הנחה אותי, נוצרו הבתים לילדים כמוני שחיו כילדים ללא בית.

הרגע הזה היה בגיל 21 בו מצאתי את מהות דרכי בעולם הזה. זהו, כבר היו לי ייעוד ומטרה ולאיש לא הייתה אפשרות לעצור אותי ואת ההבנה והאמונה בדרך בה בחרתי. ידעתי שהגעתי לעולם לעזור לילדים כמוני לבחור בחיים, באמונה, בתשוקה, באופטימיות ובתקווה כשהם יכלו לבחור במוות, עקב מה שעברו. הם מצילים את חיי כל יום מחדש.
כך גם אני איתם, כל יום ויום, בוחרת בחיים. לא יכולתי לעשות זאת במקומם, אבל כן יכולתי ועוד יכולה להוביל ולתת להם את הכוח לבחור בחיים.

אני מאמינה בכל ליבי שאדם יכול לבחור לחיות כקורבן או לאחוז בחיים בשתי ידיו.

רציתי שהבתים שלנו, מהמעטפת החיצונית שלהם אל תוך המעטפת הפנימית, ישקפו את האופטימיות, השמחה, החיבוק והאהבה שמגיעים להם, לא משנה מה דתם, מוצאם ומגדרם, כי כולנו ילדי אלוהים ואלוהים הוא אחד לכולנו.

במהלך השנים ומתוך החיים המשותפים עם הילדים פיתחתי שיטה, שפה, דרך ואמצעים להתחבר אליהם בגובה העיניים כשהמשותף לכולנו זו הבחירה.

זהו ידע שאני רוצה ושואפת לחלוק עם העולם, כך שבכל מקום יוכלו להקים בית על פי המודל של עמותת בית השנטי – בית שיובילו אותו האהבה, החמלה, הקבלה, עטיפת הביטחון וערכי הכבוד בין אדם לחברו.

כל יום אני בהודיה ובתודה על הזכות לראות ניסים קורים בכל בחירה של ילד או ילדה שלעיתים חיו כילדים ללא בית להציל את חייהם. בהודיה ובתודה לצוות מרגש של נשמות שבחרו בייעודם לצעוד יחד איתי ולתת כוח, תקווה ואהבה לילדים שבחרו בחיים.

זכיתי!

מריומה

 

שנת 2016

הופיעה מריומה בכנס טד-X בנושא עמותת בית השנטי והבחירה בחיים של בני הנוער שבחרו להגיע לבתי השנטי ולהציל את חייהם

שנת 2017

נבחרה מריומה לאחת מ -25 הגיבורים והגיבורות ברחבי העולם ע"י CNN

CNN Heroes לשנת 2017, פרויקט הדגל של רשת CNN העולמית:

מריומה נבחרה מתוך אלפי מועמדים ו-100 מדינות להשתתף בפרויקט הדגל היוקרתי של CNN HEROES.

מריומה ועמותת בית השנטי עמדו בכל בדיקות העומק הפיננסיות, הארגוניות והאישיות והיא זכתה להיות אחת מתוך 25 המועמדים הסופיים- בין הישראלים הבודדים שייצגו את ישראל ואת ילדי בית השנטי בפרויקט כה חשוב זה.

“אני נרגשת להיות אחת מ-25 המועמדים הסופיים בעולם ולהיות חלק מנבחרת מכובדת כזו של אנשים ונשים שהביאו שינוי לעולם… אני גאה לייצג את הצד היפה במדינה שלי ובעיקר גאה לייצג את ילדי ובוגרי בית השנטי, שהם ההשראה בחיי. המועמדות הזו היא בזכותם."

פרויקטים בית השנטי

חברי העמותה

השופט בדימוס אלון רום, יו”ר העמותה | עו”ד

מריומה קליין שנטי, מנכל העמותה | מייסדת

ארלה כהןועדת ביקורת | איש עסקים

גדי פריבר ועדת ביקורת | מלונאי

דורון לבנת, ועד מנהל | איש עסקים

קרן קורינאלדיגבאי, ועד מנהל | יועצת שיווק ותקשורת

רן וולף, חבר עמותה | מתכנן ערים ומנהל פרויקטים

גיל גמון, חבר עמותה | איש עסקים

אמיר גיא, חבר עמותה | יזם

מיכאל אילוז, חבר עמותה | מנהל עסקי הפילנתרופיה של שטראוס

עדי לבנת, משקיף | איש עסקים

יואב צוקרמן, משקיף | מייסד – צוקרמן ניהול פרויקטים וייעוץ בע״מ

גיל קצנלנבוגן, משקיף | מנכ”ל מותג חדש בע”מ – יזמות עסקית

ירון בלום, משקיף | מנהל בכיר בגופים עסקיים

גורי אלפי, משקיף | קומיקאי ושחקן

עו"ד דוד גאון, יועץ משפטי

מיכאל בן יוסף - סמנכ"ל עמותת בית השנטי

מיכאל נולד בשנת 1969 וגדל בעיר חולון. במהלך שירותו הצבאי שירת כקצין בחיל האוויר ורכש השכלה מקצועית בתחום הנדסת מחשוב ובקרה.

מגיל 24 הקים וניהל עסקים בארץ ובחו"ל ורכש ניסיון רב. מסוף שנת 2001 שימש בעלים ומנכ"ל של מועדון כושר גדול בתל אביב.

בחג החנוכה של שנת 2001 הגיע לחלק סופגניות לילדי בית השנטי והתאהב במקום. במשך תקופה תפקד כתורם ומתנדב עד אשר החליט בשנת 2005 לעזוב את עולם העסקים ולהתמסר כל כולו לפעילות העמותה.

צוות בית השנטי מעניק כוח ייחודי לנוער שננטש ע"י הוריו ולילדים ללא בית , הלומד לחמול ולהמשיך לבחור בחיים.

מיכאל לקח חלק מהותי בהקמת כפר הנוער בית השנטי במדבר.

למיכאל חלק בלתי נפרד בהתפתחות הבתים ובהבאתם להישגים משמעותיים.

בקבלות השבת ממלא מיכאל תפקיד מרכזי, כאשר מידי שבוע בפתיחת הסעודה ובנוכחות כל ילדי הבית, מספר סיפור בעל מוסר השכל וחומר למחשבה. 

בית השנטי - עמותה לנוער בסיכון

שותפים לדרך

חברות עסקיות:

שטראוס

בנק מזרחי טפחות

בנק הפועלים – פועלים בקהילה

מקיטה

מליסרון

אשטרום נכסים

ביכורי שדה

הראל חברה לביטוח

ישראכרט

מיטב דש בית השקעות בע"מ

אדלר חומסקי & ורשבסקי

מאניה ג'ינס

ארקין נכסים

כלל חברה לביטוח 

צ'ק פוינט טכנולוגיות 

בנק לאומי

 קרנות:

קרן עזריאלי ישראל

קרן מארי בנדט

2BCommunity

קרן DM

קרן קסירר 

קרן תד אריסון 

קרן TVML

תורמים פרטיים:

הגב’ רעיה שטראוס בן דרור

הגב' מריאן ומר דורון לבנת 

הגב' רבקה סקר ומר עוזי צוקר 

הגב' אורית עצמון

מר סאם בן אברהם

הגב' אליאנה חכמי

הגב' נטע גולן

מר מיכאל ברנט

מר יהודה רינד

הגב' מלכה קאמר

הגב' מלכה שלדוב 

American friends of Shanti House

ואנשים טובים באמצע הדרך…