פרויקטים בית השנטי

חזון ומטרה

השבת נוער בורח וחסר קורת גג
למסלול חיים אופטימלי על ידי יצירת סביבה תומכת,
מכוונת ומותאמת לצרכיו.

מריומה - דברי המייסדת

מריומה ייסדה את בית השנטי בשנת 1984 למען בני נוער בסיכון ובסכנת חיים שחיו ברחוב. היא בחרה להקדיש את חייה למענם ופיתחה שיטה טיפולית ייחודית, מתוך ניסיונה האישי ומתוך מה שלימדו אותה עשרות אלפי בני הנוער שעברו מסע גדילה, התפתחות ובחירה בחיים.

"…כאשר התשוקה לחיים מתעוררת לבסוף, ויחד איתה ההחלטה להילחם ולבחור בחיים, לבחור בהווה ובעתיד, אין דבר דומה לזה. זה דומה להרגשת ההשתאות מול כוח טבע מתפרץ, מול מעשה אלוהי של בריאה. הפנים שהיו כבויות, נדלקות ומאירות, החיוך קורן, הגוף מזדקף מבפנים ומבחוץ, אנחנו צועדים צעד צעד לעבר המטרות והבחירות שלנו, ומסע ההישרדות הקשוח והמפרך שנולדנו אליו משתנה למסע של מגלי עולם, מסע של קסם ותשוקה".
מתוך הספר שכתבתי "דרך בית השנטי"

בפני נשמות כמוני שחוו מצבי קיצון של אלימות, פגיעות מיניות, סבל, כאב ובמיוחד נטישה מההורים, אלו שהיו צריכים להיות העוגן, הביטחון והחיבוק העוטף הראשוני, עומדת ברירה להתנתק או להתגבר, להיות קורבן או לבחור בחיים.

רגע של הארה והבנה הוביל אותי לייעוד שלי ולמהות חיי. ברגע של בהירות הבנתי שהדרך שלי היא ליצור משפחה קוסמית של נשמות כמוני שלא חוו בית ומשפחה. בדרך שבה אלוהים הנחה אותי, נוצרו הבתים לילדים כמוני שחיו כילדים ללא בית.

הרגע הזה היה בגיל 21 בו מצאתי את מהות דרכי בעולם הזה. זהו, כבר היו לי ייעוד ומטרה ולאיש לא הייתה אפשרות לעצור אותי ואת ההבנה והאמונה בדרך בה בחרתי. ידעתי שהגעתי לעולם לעזור לילדים כמוני לבחור בחיים, באמונה, בתשוקה, באופטימיות ובתקווה כשהם יכלו לבחור במוות, עקב מה שעברו. הם מצילים את חיי כל יום מחדש.
כך גם אני איתם, כל יום ויום, בוחרת בחיים. לא יכולתי לעשות זאת במקומם, אבל כן יכולתי ועוד יכולה להוביל ולתת להם את הכוח לבחור בחיים.

אני מאמינה בכל ליבי שאדם יכול לבחור לחיות כקורבן או לאחוז בחיים בשתי ידיו.

רציתי שהבתים שלנו, מהמעטפת החיצונית שלהם אל תוך המעטפת הפנימית, ישקפו את האופטימיות, השמחה, החיבוק והאהבה שמגיעים להם, לא משנה מה דתם, מוצאם ומגדרם, כי כולנו ילדי אלוהים ואלוהים הוא אחד לכולנו.

במהלך השנים ומתוך החיים המשותפים עם הילדים פיתחתי שיטה, שפה, דרך ואמצעים להתחבר אליהם בגובה העיניים כשהמשותף לכולנו זו הבחירה.

זהו ידע שאני רוצה ושואפת לחלוק עם העולם, כך שבכל מקום יוכלו להקים בית על פי המודל של עמותת בית השנטי – בית שיובילו אותו האהבה, החמלה, הקבלה, עטיפת הביטחון וערכי הכבוד בין אדם לחברו.

כל יום אני בהודיה ובתודה על הזכות לראות ניסים קורים בכל בחירה של ילד או ילדה שלעיתים חיו כילדים ללא בית להציל את חייהם. בהודיה ובתודה לצוות מרגש של נשמות שבחרו בייעודם לצעוד יחד איתי ולתת כוח, תקווה ואהבה לילדים שבחרו בחיים.

זכיתי!

מריומה

 

שנת 2016

הופיעה מריומה בכנס טד-X בנושא עמותת בית השנטי והבחירה בחיים של בני הנוער שבחרו להגיע לבתי השנטי ולהציל את חייהם

שנת 2017

נבחרה מריומה לאחת מ -25 הגיבורים והגיבורות ברחבי העולם ע"י CNN

CNN Heroes לשנת 2017, פרויקט הדגל של רשת CNN העולמית:

מריומה נבחרה מתוך אלפי מועמדים ו-100 מדינות להשתתף בפרויקט הדגל היוקרתי של CNN HEROES.

מריומה ועמותת בית השנטי עמדו בכל בדיקות העומק הפיננסיות, הארגוניות והאישיות והיא זכתה להיות אחת מתוך 25 המועמדים הסופיים- בין הישראלים הבודדים שייצגו את ישראל ואת ילדי בית השנטי בפרויקט כה חשוב זה.

“אני נרגשת להיות אחת מ-25 המועמדים הסופיים בעולם ולהיות חלק מנבחרת מכובדת כזו של אנשים ונשים שהביאו שינוי לעולם… אני גאה לייצג את הצד היפה במדינה שלי ובעיקר גאה לייצג את ילדי ובוגרי בית השנטי, שהם ההשראה בחיי. המועמדות הזו היא בזכותם."

אודות

בית השנטי פתח לראשונה את דלתותיו בשנת 1984 לבני נוער בסיכון ובסכנת חיים (גילאי 14-21). מאז ועד היום מעניק בית השנטי קורת גג ומסייע לבני נוער אלו, ללא הבדל דת, גזע, לאום או מין, לעצב את דרכם לחיים עצמאיים.

דלתות בית השנטי פתוחות 24 שעות ביממה, 365 ימים בשנה, ללא צורך בהפניה רשמית או בתקופת המתנה כלשהי, וללא הגבלת משך הסיוע.

בית השנטי משמש גם כבית זמני וגם כמסגרת ארוכת טווח לבני נוער ללא קורת גג, הנמצאים בסכנה מידית או עומדים בפני הידרדרות לאלימות פיזית, ניצול מיני, עבריינות, זנות וכיו"ב.

בתקופת שהייתם זוכים ילדי בית השנטי למעטפת חינוכית וטיפולית רחבה הכוללת ייעוץ וליווי מקצועי, כך שיוכלו לגייס את הכוחות הטמונים בהם, להאמין בעצמם וביכולותיהם ולבחור בחיים.

העיצוב המיוחד והצבעוני של בתי השנטי עוצב ע"י מריומה כחלק מתפישתה הטיפולית. עיצוב אסתטי המעניק לבית אווירה חמה ומשפחתית ויוצר תחושת אופטימיות וחוויה חיובית בעלת השפעה עצומה, מיידית וארוכת טווח, המאפשרת לבני הנוער להיכנס לבית חם ומחבק, עם צבעים שמחים ואופטימיים ולהרגיש ראויים על כך שבחרו להציל את חייהם.

בשל כל זאת, החווויה הראשונית של כל נער ונערה, המגיעים לבית השנטי, אם מהרחוב או מכל מקום אחר – היא חוויה ביתית, עוטפת ומחקבת,והבנה (לרוב בפעם הראשונה בחייהם) כי הם ראויים. בבתי השנטי מטבח פתוח 24/7 עבורם. 

בוגרי בית השנטי זוכים לסיוע, תמיכה וייעוץ בצמתים המרכזיים בחייהם לאורך השנים, גם לאחר שסיימו את מסעם בבית השנטי.

רבים מבוגרינו ממשיכים לפקוד את הבית, בעיקר בקבלות שבת ובארוחות החג, כאשר בית השנטי ממשיך לשמש עורף משפחתי עבורם.

מאז הקמתו עשרות אלפי בני נוער בחרו בחיים: ניצלו מחיים כילדי רחוב, למדו, התגייסו לצה"ל והשתלבו בהצלחה בחברה כאזרחים עצמאיים.

עמותת בית השנטי מפעילה שני בתים חמים: בית השנטי בתל אביב וכפר הנוער בית השנטי במדבר. בקרוב צפוי להיפתח בית השנטי הנוסף בירושלים.

פרויקטים בית השנטי

חברי העמותה

השופט בדימוס אלון רום, יו”ר העמותה | עו”ד

מריומה קליין שנטי, מנכל העמותה | מייסדת

מיכאל בן יוסףסמנכל העמותה

ארלה כהןועדת ביקורת | איש עסקים

גדי פריבר ועדת ביקורת | מלונאי

דורון לבנת, ועד מנהל | איש עסקים

קרן קורינאלדיגבאי, ועד מנהל | יועצת שיווק ותקשורת

רן וולף, חבר עמותה | מתכנן ערים ומנהל פרויקטים

גיל גמון, חבר עמותה | איש עסקים

אמיר גיא, חבר עמותה | יזם

נועה אייל, חברת עמותה | מנהלת עסקי הפילנתרופיה של שטראוס

עדי לבנת, משקיף | איש עסקים

יואב צוקרמן, משקיף | מייסד – צוקרמן ניהול פרויקטים וייעוץ בע״מ

גיל קצנלנבוגן, משקיף | מנכ”ל מותג חדש בע”מ – יזמות עסקית

ירון בלום, משקיף | מנהל בכיר בגופים עסקיים

גורי אלפי, משקיף | קומיקאי ושחקן

עו"ד דוד גאון, יועץ משפטי

מיכאל בן יוסף - סמנכ"ל עמותת בית השנטי

מיכאל נולד בשנת 1969 וגדל בעיר חולון. במהלך שירותו הצבאי שירת כקצין בחיל האוויר ורכש השכלה מקצועית בתחום הנדסת מחשוב ובקרה.

מגיל 24 הקים וניהל עסקים בארץ ובחו"ל ורכש ניסיון רב. מסוף שנת 2001 שימש בעלים ומנכ"ל של מועדון כושר גדול בתל אביב.

בחג החנוכה של שנת 2001 הגיע לחלק סופגניות לילדי בית השנטי והתאהב במקום. במשך תקופה תפקד כתורם ומתנדב עד אשר החליט בשנת 2005 לעזוב את עולם העסקים ולהתמסר כל כולו לפעילות העמותה.

צוות בית השנטי מעניק כוח ייחודי לנוער שננטש ע"י הוריו ולילדים ללא בית , הלומד לחמול ולהמשיך לבחור בחיים.

מיכאל לקח חלק מהותי בהקמת כפר הנוער בית השנטי במדבר.

למיכאל חלק בלתי נפרד בהתפתחות הבתים ובהבאתם להישגים משמעותיים.

בקבלות השבת ממלא מיכאל תפקיד מרכזי, כאשר מידי שבוע בפתיחת הסעודה ובנוכחות כל ילדי הבית, מספר סיפור בעל מוסר השכל וחומר למחשבה. 

בית השנטי - עמותה לנוער בסיכון

שותפים לדרך

חברות עסקיות:

שטראוס

בנק מזרחי טפחות

בנק הפועלים – פועלים בקהילה

מקיטה

מליסרון

אשטרום נכסים

ביכורי שדה

הראל חברה לביטוח

ישראכרט

מיטב דש בית השקעות בע"מ

אדלר חומסקי & ורשבסקי

מאניה ג'ינס

ארקין נכסים

כלל חברה לביטוח 

צ'ק פוינט טכנולוגיות 

בנק לאומי

 קרנות:

קרן עזריאלי ישראל

קרן מארי בנדט

2BCommunity

קרן DM

קרן קסירר 

קרן תד אריסון 

קרן TVML

תורמים פרטיים:

הגב’ רעיה שטראוס בן דרור

הגב' מריאן ומר דורון לבנת 

הגב' רבקה סקר ומר עוזי צוקר 

הגב' אורית עצמון

מר סאם בן אברהם

הגב' אליאנה חכמי

הגב' נטע גולן

מר מיכאל ברנט

מר יהודה רינד

הגב' מלכה קאמר

הגב' מלכה שלדוב 

American friends of Shanti House

ואנשים טובים באמצע הדרך…