בית השנטי בתל אביב -בית ילדים ונוער בסיכון

בית השנטי נוסד בעיר תל אביב בשנת 1984. באותן שנים לא היו מסגרות אשר נתנו מענה לבעיית "נוער רחוב" והבית שימש כבית ילדים ונוער בסיכון והתמלא במהרה בבני נוער שחיפשו בתי מחסה לישון ולאכול בהם. מריומה הבינה כי ביתה הוא הפתרון היחידי עבור בני הנוער והיא החלה לאלתר מקומות לינה כך שילדים אלו יזכו לקורת גג וכך החלה עבודה עם נוער בסיכון בתל אביב.

פרויקטים בית השנטי

נערה ששהתה בבית באותה תקופה אמרה: "אני מרגישה פה ממש שנטי", כשנשאלה למשמעות המילה "שנטי" ענתה: "אהבה ושלווה בהודית". אחד מנערי הבית לקח ספריי שחור ורשם בגדול על הקיר "ברוכים הבאים לבית השנטי".

את השם "בית השנטי" בחרו הילדים ואנחנו רק המשכנו את דרכם.

מאז, בית השנטי ביצע עבודה עם נוער בסיכון בתל אביב ובדרום הארץ וסייע לעשרות אלפי בני נוער והפך בית ילדים ונוער בסיכון.

בני הנוער השוהים בבית השנטי משתייכים לקבוצת נערים ונערות שנאלצו לעזוב את ביתם ומוצאים עצמם ללא קורת גג, בסיכון ובסכנה, עקב פגיעה פיזית, מינית, מילולית, יתמות, נטישה, או בני נוער אשר נפלטו ממסגרות טיפול פורמאליות, עולים חדשים וחיילים בודדים.

בית השנטי קולט בני נוער מכל הארץ, מכל שכבות האוכלוסייה, מכל המגזרים וללא הבדלי דת, גזע, מין ולאום.

בתי השנטי פועלים כבתי מחסה -עבור רבים מבני הנוער, בית השנטי הוא הזדמנות אחרונה לבית חם ואוהב לפני התדרדרות לחיי רחוב.

באמצעות עבודה עם נוער בסיכון בתל אביב ובדרום הארץ עזר בית השנטי לכ-80% מבוגריו להפוך לאזרחים עצמאיים.

בבניית הבתים מריומה שמה דגש על עיצובו הפנימי והחיצוני מתוך תפיסתה של מריומה כי בני הנוער המגיעים לבית השנטי, אלו שחיו במקומות מנוכרים ועברו חוויות קשות,  ראויים לבית חם ואסטטי עם אופטימיות ותשומת לב לנוער בסיכון. למראה הבית יש קשר ישיר למוכנותם של בני נוער אלה לבחור בחיים ולרצות להיות חלק מבית השנטי. מבחינה זו, החיבור בין האסתטיקה של המקום לחוויה שהוא יוצר אצל בני הנוער היא מידית ובעלת השפעה עצומה לאורך זמן על החלטתם ונחישותם לבחור בחיים ולהציל את עצמם.

ילדי בית השנטי דואגים לניקיון של הבתים כחלק מהכבוד והערכה למקום בו בחרו לחיות.

בית השנטי ת"א

בית הקבע בתל אביב הוקם הודות לתרומתם הנדיבה של הגב' מריאן ומר דורון לבנת שבחרו להנציח את שם אביו מר יצחק לבנת ז"ל על מבנה מכובד זה, ובזכות הקצאת השטח מעיריית ת"א-יפו בראשותו של מר רון חולדאי.

בית השנטי משמש כבית ילדים ונוער בסיכון 

בפברואר 2018 נחנך בית השנטי החדש במעמד כבוד נשיא המדינה מר ראובן ריבלין, שר הרווחה והשירותים החברתיים מר חיים כץ, ראש עיריית תל אביב- יפו מר רון חולדאי, משפחת לבנת ומכובדים נוספים.

בית השנטי החדש, סמוך לכיכר השעון ביפו, משקיף לים ומעוצב באסתטיקה וצבעוניות המעניקה  תחושה משפחתית חמה.

בית השנטי במדבר

בית השנטי במדבר - בית מחסה לנוער בסיכון

כפר הנוער בית השנטי במדבר

בישראל כיום ישנם כ- 330,000 ילדים ובני נוער בסיכון, מתוכם 28,000 מאזור הדרום.

בית השנטי במדבר

הקמת הכפר החלה בחזון של מריומה בשנת 2001 ובעזרתם של מועצת רמת הנגב, קרן רש"י, מר פרנסיס והגב' מרי-פרנס מינקוף וכן בעזרת משרד התחבורה, משרד נגב גליל, קק"ל ותורמים נוספים אשר הצטרפו להגשמת החלום.

כפר הנוער בית השנטי במדבר נחנך בטקס רשמי ומכובד בתאריך 23.11.2009 ביום בן גוריון, במעמד כבוד נשיא מדינת ישראל דאז, מר שמעון פרס ז"ל, שר הרווחה והשירותים החברתיים דאז מר יצחק הרצוג, מר פרנסיס והגב' מרי-פרנס מינקוף ותורמים רבים נוספים.

בית השנטי במדבר הינו כפר טיפולי-שיקומי אשר עוזר לבני נוער מכל רחבי הארץ ומהדרום בפרט ומשמש כבית ילדים ונוער בסיכון.

הכפר מאכלס עד 50 ילדים באופן קבע.

הכפר הוקם ופועל על פי מודל בית השנטי בתל-אביב, במטרה לתת מענה לבעיית הנוער בדרום, להוות אחד מבתי מחסה ולהרחיב את כלי הטיפול של בית השנטי – המשך הגשמת החזון להרחבת הטיפול בנוער בסיכון ובסכנת חיים במדינת ישראל ויישובי הנגב.
הכפר מהווה מקום טיפולי לבני נוער מכל הארץ שצריך ניתוק וטיפול יותר רחמי.

למרות מיקומו, נגיש בית השנטי במדבר לבתי ספר, בתי חולים, שירותים קהילתיים ומקומות תעסוקה עבור בני הנוער.

מאז הקמתו הוקמו בכפר פרויקטים טיפוליים ביניהם: חוות סוסים טיפולית, פינת חי, מרכז תעסוקה ויצירה, תרפיה בחקלאות אקולוגית, ווטסו (הידראותרפיה), מרכז ספורט, תרפיה במוזיקה (גן שניאור) ואוהל סדנאות. כמו כן, מתקיימת מעורבות בפרויקטים חברתיים בתוך הכפר ולא פחות חשוב, חיבור לקהילת הדרום המתפתחת ותרומה חזרה לקהילה.

הפרויקטים הנ"ל משמשים גם לטיפול בילדים מיישובי הנגב.

המדבר והטבע מהווים מוטיבים מרכזיים בשיטות הטיפול המוצעות לבני הנוער שמגיעים אל הכפר.  כפר הנוער בית השנטי במדבר הוא פרויקט בעל ערך לאומי, שכן תרומתו לאזור הדרום בכלל ולנגב בפרט, היא עצומה. בהקמת הכפר באים לידי ביטוי ערכים של ציונות, חלוציות ורצון עז לשנות את פניה ועתידה של מדינת ישראל.

כתבה של דני קושמרו על שנטי במדבר