מודל משפחת בית השנטי

מודל משפחת בית השנטי

בית השנטי משמש כפונקציה משפחתית ושואף להעניק לבני הנוער והצעירים הגרים בו מעטפת כוללת. הם מקבלים ליווי אישי, השגחה, ארוחות חמות, סיוע בהכנת שיעורים ופעילויות העשרה. הצוות מלווה אותם בכל תחנה קטנה, כגדולה, בחייהם.

אז מה זה אומר בפועל?

קבלת ערכת "רואים אותי"

עם הכניסה לבית כל נער המגיע לבית השנטי מקבל ערכת קליטה אישית ומפנקת הכוללת מוצרי טואלטיקה והיגיינה, בגדים חדשים ונקיים, מגבת ומצעים. גם בהענקת ערכה זו יש ערך טיפולי ומסר ברור וחם. נערים חסרי קורת גג, נערים שהזניחו אותם, נערים שחוו את חיי רחוב ומורגלים להילחם על כל דבר קטן – עבורם, ערכה שכזו, כמוה כחיבוק חם, אוהב וחף מכל ביקורת.

אלו הם חלק מהפרטים שנותנים הרגשה של בית חם.

פרויקטים בית השני

משפחה 24/7

כאשר נער או צעיר מגיע לבית השנטי ובוחר להישאר, הוא בוחר לקבל מעטפת משפחתית בה הוא זוכה בנוכחות בכל תחום בחייו. בטרמינולוגיה משפחתית. הוא זוכה לסביבה חמה ותומכת ולומד, אולי לראשונה, אהבה בריאה וללא תנאים.

צוות המדריכים והמטפלים המנוסים מלווים את הילדים 24 שעות ביממה, דואגים לכל צרכיהם, מנחים אותם ומעניקים להם מסגרת רציפה וסביבה יציבה, לצד תמיכה רגשית ומקצועית.

כל אלה מהווים מרחב טיפולי בטוח המאפשר להם להתגבר על הקשיים והטראומות ולבחור בדרך של גדילה והתפתחות.

מטבח פתוח ונגיש (כל היום!)

אוכל זמין מהווה מרכיב מהותי בתחושת השייכות והביטחון של בני הנוער אשר ברובם הגיעו ממקום של מצוקה וחסר. מידי יום מתנדבים וצוות הבית מכינים עבור הילדים 3 ארוחות מגוונות ומזינות; המטבח בבית השנטי זמין ופתוח עבור הילדים לאורך כל היום, המקררים והמזווה נגישים ומלאים בכל טוב.

ארוחות וקבלות שבת נוער בסיכון
נגן וידאו

קבלת שבת וחגים

מידי יום שישי הבית מתמלא בבוגרים, מוזמנים, עובדי בית השנטי וכמובן הילדים. מתקיימת קבלת שבת וארוחת ערב חגיגית, במסגרתה  גם מועברים מסרים אופטימיים המחדירים מוטיבציה בבני הנוער ומסבים את תשומת ליבם לחצי הכוס המלאה בחייהם.

כל חג מצוין כמיטב המסורת ומתקיימת פעילות ייחודית הקשורה באותו החג, יוצאים לטיול שנתי של כמה ימים, נהנים מימי כיף ומציינים ימי הולדת בצורה מאד שמחה וצבעונית.

ברבות השנים, גם חוגגים יחד חתונות ובריתות.

הצוות ממשיך ללוות ולהנגיש עזרה לבוגריו בתחומי החיים כגון: השכלה אקדמית (בקשות למלגה, רישום לאוניברסיטאות) סיוע בתחום הרפואי ועזרה כללית בחייהם הבוגרים. הכוונה היא להמשיך ולייצר את החוויה המשפחתית גם בצאתם מהבית.

ליווי והדרכה

צוות הבית מלווה את הילדים בחיי היומיום בבית ומחוצה לו ומהווה עבורם עורף יציב גם מול המערכות השונות. במערכת החינוך, הצוות מנהל קשר רציף עם צוותי ההוראה ויועצי בית הספר. הם משתתפים בימי הורים ודואגים לכל הצרכים הפדגוגים (אבחונים, שיעורים פרטיים, תיווך וסיוע במיומנויות חברתיות וכו'); מול מערכות הבריאות הם מלווים את הילדים בביקורי רופאים, בדיקות, וטיפולים רפואיים ופרה רפואיים, טיפולים דנטליים ועוד.

בוגרים

ככלל, הפונקציה המשפחתית נשארת איתנה גם בתום תקופת השהות בבית. הבוגרים יכולים לשמור על קשר עם אנשי צוות, ומרביתם שומרים על ערוץ תקשורת פתוח, במסגרתו גם מתייעצים ומבקשים הכוונה לגבי החלטות משמעותיות בחייהם (לדוגמא – רישום למוסד אקדמי ובקשה למלגה, הסכמי העסקה וכדומה).

למען הקהילה

אנו שואפים להקנות לילדנו ערכי נתינה ועזרה לזולת. מבקשים להחדיר בהם ערכי ערבות הדדית, חמלה ומעורבות חברתית. מידי כמה חודשים מתקיימת פעילות התנדבותית מרוכזת של ילדי הבית.