Navigation

projectsהמהות והדרך

מענה ייחודי מסוגו בישראל לבני נוער בסיכון

כדי להבין באמת את מהותו של הבית צריך לדמיין משפחה מרובת ילדים, כמה מרובה?  בסביבות ה- 100.

 ברחבי הארץ פועלים ארגונים ועמותות רבות שנותנות מענה לאוכלוסייה המוגדרת כ”נוער בסיכון” אולם בית השנטי הוא היחיד שנותן מענה לטווח הגילאים 14-21 ולא עד גיל 18 כפי שנהוג בשאר המסגרות.

השהות בבתים אינה מוגבלת בזמן ודלתות המקום פתוחות 24 שעות ביממה, 365 יום בשנה, בלי צורך בהפניה רשמית או תקופת המתנה כלשהי וללא הגבלת זמן הסיוע. בית השנטי קולט בני נוער מכל שכבות האוכלוסייה, מכל המגזרים, ללא הבדלי דת, גזע, מין ולאום, למעט נרקומנים, אלכוהוליסטים, עברייני מין ובני נוער אשר סובלים ממחלות נפשיות קשות.

עמותת בית השנטי מספקת מגוון פתרונות: מקלט זמני, שהות עד לכדי השתלבות במסגרת קבע ופיתרון כבית לטווח ארוך. במקביל, מקנה גם קשת רחבה של טיפולים לבני הנוער ומפעילה תוכניות מנע לבני נוער הנמצאים בקבוצות סיכון.

בבתים של עמותת בית השנטי מושם דגש על עיצוב חמים, אסתטי, בעל אופי אופטימי וצבעוני המייצר תשומת לב לפרטים הקטנים. אנו מאמינים שככל שבני הנוער ירגישו נעים, נוח ובעיקר שמכבדים אותם – כך יחושו רצויים ובעלי ערך ומתוך כך יכונן בהם הרצון לעזור לעצמם.

עמותת בית השנטי מסייעת לעשרות אלפי בני נוער בסיכון, אותם ניתן לחלק לשלוש קבוצות:

קבוצה ראשונה: בני נוער השוהים בבית בין 24 שעות לשבוע ימים. בני נוער אלו ישובו למשפחתם או למסגרת ממנה ברחו לאחר שיחות גישור והבנה עם ההורים או הגורם המטפל.

קבוצה שנייה: בני נוער השוהים בבית לתקופות מעבר שבין שבוע לשלושה חודשים בהן נבדקים לעומק צרכיהם עד להעברתם למסגרת המתאימה להם ביותר. קליטתם בבית השנטי מונעת את חשיפתם לחיי רחוב והסכנות הכרוכות בחיים אלו.

קבוצה שלישית: בני נוער השוהים בבית לתקופות ארוכות, בין חודשים לשנים, עבורם הופך המקום לבית.

בנוסף, מסייעת עמותת בית השנטי מדי שנה לאלפי בני נוער, ביניהם בוגרי בית השנטי, אשר אינם מתגוררים בו, אך נעזרים בו לייעוץ, אוכל, כביסה, חוגים ועוד. בוגרי בית השנטי מקבלים תמיכה וסיוע הן ברמה המעשית – מציאת דיור, פתיחת חשבון בנק וכדומה, והן ברמה הנפשית – שיחות הכנה לחיים עצמאיים, בהן מובטח כי הקשר עם הבית לא ינותק והם יוכלו להמשיך ולהסתייע בו כבית, לשוב אליו בעיתות מצוקה, שמחה וברגעים בהם ירצו לשתף, להתייעץ ולקבל אהבה. רבים מהבוגרים ממשיכים לפקוד את הבית בעיקר בקבלות השבת ובארוחות החג, כאשר בית השנטי ממשיך לשמש עבורם משפחה.

תהליך קליטת נוער בסיכון – חיבוק ראשון:

עמותת בית השנטי גיבשה במהלך עשרות שנות ניסיון תהליך קליטה שנועד לשלב בין הצרכים המיידים לצרכים ארוכי הטווח של בני הנוער, תוך שמירה על ביטחונם האישי של שאר בני הנוער השוהים בבית.

שלב ראשון: מיד עם הגעתם של בני הנוער לבית השנטי הם מתקבלים בחיוך, בחום ובנועם. בנוסף, יסופקו להם מיידית כל צורכיהם הבסיסיים: אוכל, מקלחת, בגדים וכיו’.

שלב שני: נבחנת תקופת השהות הצפויה בבית. במקרה שמדובר בתקופה של כמה ימים עד חודש מתחיל תהליך יצירת הקשר עם ההורים או הגורם המטפל לצורך גישור. במקרים בהם הצפי הוא לתקופת שהות של כמה חודשים ויותר, נבדקת התאמת בני הנוער לחיים בבית, בעיקר על בסיס גילם וקבלת אישורי שהות לקטינים.

שלב שלישי: ניתן לכל נער ונערה ליווי ראשוני על ידי אחד הנערים הוותיקים בבית. מתוך הבנה וכבוד למורכבות התהליך אותו עוברים בני הנוער המגיעים לבית השנטי והצפויים להישאר תקופה ממושכת, ניתנים להם מספר ימים של מנוחה, הסתגלות וחידוש הכוחות הפיזיים, לקראת המשך השתלבותם בבית.

שלב רביעי: לאחר ימי המנוחה, נעשית שיחת תיאום ציפיות וחלומות בין הנער/ה לבין איש צוות. בסיוע הצוות המקצועי נבנית תוכנית השתלבות המותאמת אישית לצרכים, לחלומות וליכולות של כל נער ונערה.

החיים בבית השנטי הם שילוב מאוזן של אהבה, גבולות, משפחתיות וכיבוד מערך כללים וערכים. חוקי בית השנטי:

השימוש באלכוהול, סמים ואלימות אסור בהחלט בתוך הבית או מחוצה לו

ניקיון הבית באחריות בני הנוער. הניקיון מקנה תחשות שייכות ואחריות ומסייע בבניית הכלים לחזרה לחיים נורמטיביים בחברה.

הפרדה בין חדרי הבנים לחדרי הבנות; מגע פיזי על רקע מיני אסור בהחלט

הקפדה על שעות קבועות להשכמה ולכיבוי אורות

חובת השתתפות בשני חוגים בשבוע, לפי בחירה. במסגרת פעילות השנטרפייה.

יישום תוכנית אישית מוסכמת הכוללת לימודים או עבודה, צבא או כל מסגרת אחרת המסייעת בהתפתחות בני הנוער ומקדמת אותו לעתיד טוב יותר.

הכללים מהווים את לב התפיסה הטיפולית של הבית, שכן הם מסייעים ביצירת אורח חיים מסודר ובריא תוך מתן לקיחת אחריות אישית וכבוד הדדי.

קורות בית השנטי נשענים על הערך החשוב ביותר: ואהבת לרעך כמוך.