Navigation

7207ac91-2b16-4693-ad75-29f770b6ecbbמריומה בן יוסף – מייסדת ומנכ”ל עמותת בית השנטי – בית חם לנוער בסיכון וילדי רחוב

מריומה בן יוסף (לשעבר קליין) נולדה בשנת 1964 בניו יורק, ארצות הברית.

בהיותה בת 3 עלתה ארצה עם הוריה שהתגרשו זמן מה לאחר מכן, ואביה חזר לארצות הברית.

בהיותה בת 13 שבו מריומה ואימה לארה”ב והתגוררו בבוסטון. שם נפלטה מריומה לחיי הרחוב ואף ישנה בפארקים ומתחת לגשרים מכוסה בעיתונים ובקרטונים.

בהיותה בת 15 נשלחה לבדה חזרה לארץ ע”י אימה, לפנימייה הדתית “אמנה” בכפר סבא.

בגיל 17 חוותה מריומה טראומה קשה, כשנאנסה בברוטאליות. היא נאלצה להתמודד עם הסבל הגדול והכאב ללא כל עזרה ותמיכה, ובתהליך המצמרר הזה כך היא מספרת גילתה את הכוח הטמון בה.

בגיל 18 התגייסה מריומה לצבא, שירתה בשל”ת יחיד במארג’ עיון שבלבנון, ומאוחר יותר כמורה למלאכת יד בבתי כלא צבאיים.

בגיל 19 וחצי פגשה מריומה את בן זוגה בעבר ואבי שלוש בנותיה, (שפרש בשנת 2001 מכל פעילות). בשנת 1984,השניים פתחו את שער ביתם מדי ערב שישי,לקבלת שבת, והעניקו ארוחה חמה לדיירי רחוב.

היות ובאותן שנים לא היו מסגרות אשר נתנו מענה לבעיית “נוער רחוב”, התמלא ביתם בבני נוער אשר חיפשו לעצמם מקום לישון ולאכול בו.

מריומה הבינה שכל ההתעללויות והכאב שעברה היה למען מציאת ייעודה, והחלה לפעול בכל דרך אפשרית לחיזוק קורותיו של בית השנטי. הדרך הייתה קשה, ובית השנטי התקשה לשרוד, לא פעם אספה את שאריות המזון משוק הכרמל והאכילה בהם את ילדי הרחוב. למרות כל תלאות הדרך רוחה לא נשברה והיא עמדה איתנה, זועקת את זעקת ילדי הרחוב כמעט בכל במה אפשרית.

דרכי הטיפול בבית השנטי, גובשו על פי תפיסתה הייחודית, שראשיתה היא שכל אדם הוא קודם כל אדם והבחירה בידיו לשנות את חייו.

לכן יצרה בית שחרט על דגלו לעזור לכל ילד באשר הוא, ללא הבדל דת, גזע, מין, לאום ומגדר.

בנוסף דלת בית השנטי תהיה פתוחה 24 שעות ביממה וקליטת בני נוער תתאפשר בכל זמן נתון ללא צורך בהפניה רשמית או בתקופת המתנה כלשהי.

אחד העקרונות שהובילו את מריומה הוא שבית השנטי, בניגוד למוסדות אחרים, מחייב כל ילד לבחור להיות בבית השנטי (לא משנה אם הגיע מהרחוב, מבתי משפט לנוער דרך עו”סים, פקידי רווחה ועוד).

עשרות אלפי ילדים שחוו פגיעות פיזיות, נפשיות ומיניות, שנחשפו לחיי רחוב הכוללים שימוש בסמים מסוגים שונים ורגע לפני נפילה קשה לזנות ופשע, הגיעו לבית המיוחד של מריומה.

הילדים הללו, שלא בוטחים כמעט באף אדם מבוגר, סומכים עליה בעיניים עצומות, שכן היא עברה חוויות דומות לשלהם: התגוררה ברחוב, התנסתה בשימוש בסמים ונאנסה באכזריות. היא מדברת אליהם בגובה העיניים, בחמלה ולא ברחמים, מתוך היכרות אמיתית והזדהות עם חייהם ומלמדת אותם לעבור טרנספורמציה – ממצב של קורבנות למצב של התמודדות, סליחה והכרת תודה על החיים עצמם.

בשנת 1992 הקימה מריומה את עמותת בית השנטי, אשר מתפקדת עד היום כעמותה רשומה בחוק.

בשנת 1998 לאחר שסיימה מריומה את לימודי הפסיכודרמה, הקימה בבית השנטי פרויקט ייחודי שנקרא “פרויקט שנטרפיה” ומאגד בתוכו מגוון חוגים,טיפולים אלטרנטיביים ופעילויות.

לפרויקט השנטרפייה תרומה גדולה בשיקום הילדים, בבניית אישיותם, והוא מסייע להם להשיל את קליפות הסבל, להתגבר על חוויות העבר הקשות, ולהביט קדימה.

כיום, קיים בבית השנטי, מגוון רחב מאוד של טיפולים: חוות סוסים, מרכז הידרותרפיה (טיפול במים), 12 הצעדים, טיפולים באומנות ועוד.

במשך 16 שנה נשען בית השנטי רק על תרומות ומריומה פעלה בהתנדבות וללא שכר.

בשנת 2000 קיבל המקום הכרה ממשרד הרווחה (אעפ”י שכבר נעזר בבית השנטי משנת 1988) ומאז זוכה לתמיכה ממשרד הרווחה המהווה 25% מהסכום הדרוש להפעלתו, אך יחד עם זאת עדיין נשען המקום בעיקר על תרומות ומאוים באופן תמידי.

משנת 2001, מפעילה מריומה בבית השנטי צוות עובדים אשר נבחרו בקפידה, ומחויבים להקפיד לשמור על הערכים, העקרונות וצביון בית השנטי ועוזרים למריומה לטפל באלפי בני הנוער המגיעים לקבל עזרה בשיטה שפותחה על ידה.

הגאווה הגדולה שלה הינה שבוגרי בית השנטי משתלבים במסגרות חינוכיות שונות, משלימים השכלה, מתגייסים לצה”ל וחלקם אף בוחרים בהמשך להשתתף במסלול הכשרה בבית השנטי להדרכת נוער במצוקה במטרה להשתלב בעבודה בעמותה ולהמשיך את הדרך החינוכית שעברו למען הצלת צעירים מהם.

בשנת תש”ס (שנת 2000), זכתה מריומה על פועלה באות נשיא המדינה למתנדב, ואף התכבדה בהדלקת המשואה בטקס ממלכתי בערב יום העצמאות באותה שנה.

בשנת 2001, התכבדה מריומה להציג פרויקט ייחודי שיצרה למען בני הנוער, בפני האו”ם.

בשנת 2007 העיר ת”א- יפו חלקה לה כבוד והעניקה לה את אות “יקירת העיר”, על עשייתה ופועלה למען ילדי הרחוב.

בחודש דצמבר 2007 נישאה מריומה למיכאל בן יוסף, אשר כבר מספר שנים מנהל עימה את בית השנטי.

מריומה הינה אשת חזון יוצאת דופן אשר פועלת ללא לאות להגשמה ויישום תוכניות שכל מטרתן היא השבת נוער בורח וחסר קורת גג למסלול חיים אופטימאלי.

בשנת 2001 הגתה מריומה את הרעיון להקים כפר לנוער ברמת הנגב. לאחר מסע של 8 שנים, בנובמבר 2009, נחנך בטקס חגיגי, במעמד נשיא המדינה מר שמעון פרס, כפר הנוער בית השנטי במדבר.

28,000 ילדים ובני נוער בסיכון בישראל הם מאזור הדרום. עבורם בית השנטי במדבר הוא תחנה אחרונה והזדמנות חד פעמית לשיקום ובנייה של חיים חדשים בטרם ידרדרו לחיי רחוב.

חלוציות הקמת כפר הנוער והרחבת כלי הטיפול בעקבות הקמת בית נוסף, נותנים לילדים כוח נוסף להתמודד עם בחירתם בחים.

הכפר הוקם ופועל על פי מודל בית השנטי בתל-אביב, במטרה לתת מענה לבעיית הנוער בדרום, להרחיב את כלי הטיפול של העמותה ולהמשיך בהגשמת החזון.

כפר הנוער בית השנטי במדבר ממוקם כ – 300 מטר בקו אווירי מקברו של ראש הממשלה הראשון דוד בן גוריון ז”ל, מריומה רואה את עצמה כמגשימת חזונו בכל הנוגע להפרחת הנגב, ועל כן בפיתוח הכפר מושם דגש גם על שילוב קהילתי לטובת כלל תושבי הדרום ורמת הנגב.

מריומה לא פתחה עוד בית עזרה לנוער, אלא ייסדה שיטה והתוותה דרך, אשר מוכרת ומוערכת היום במדינת ישראל וברחבי העולם.

מידי שנה היא מוזמנת להרצאות בארץ ובחו”ל, אודות בית השנטי, פועלו ודרכי הטיפול הייחודיות שפיתחה.

בשנה החולפת הוזמנה מריומה לכנסים בארץ ובחו”ל, אשר אירחו מרצים בכירים מן העולם, על מנת לשתף בעקרונות החינוכיים של בית השנטי.

יחד עם זאת, מריומה שומרת על צניעות וענווה ומקפידה לומר “שזה לא היא, זה אלוהים! היא רק חלק משרשרת של שליחים שנועדו לעזור לעצמם דרך עזרתם לאחרים”.

מריומה סיימה את כתיבת ספרה הראשון “דרך בית השנטי” אשר מאגד בתוכו את דרך הטיפול של בית השנטי.

מריומה רואה שליחות בשימור הידע שנצבר והמתודות הרבות שפותחו למען הדורות הבאים.

הדיבר “ואהבת לרעך כמוך” הוא כנר לרגליה של מריומה, אשר מעניקה לבני הנוער את האהבה שחלמה לקבל בצעירותה. למרות כל מה שמריומה עברה בחייה, היא מקרינה אופטימיות אדירה ומוצאת בכל דבר רק את החיובי. זוהי דרכה, ואת העיקרון הזה היא מנחילה גם לבני הנוער.

“חייתי את חייהם של בני הנוער הבאים אלינו, אני מכירה את חייהם מבפנים ועל בשרי, לא משיעורי האקדמיה והספרות. צמחתי אל דרך בית השנטי, הצלחתי לשנות את גורלי ואני מנסה לתת להם כלים לשנות את שלהם.

את מה שעשיתי כל השנים מתוך הבנה אינסטינקטיבית, התורה שבעל פה אשר התפתחה מילד לילד, אני מנסה להעביר לפרקי הדרך של בית השנטי הכתובים בספר התורה שבכתב כדי שלא תדעך, לא תעלם, גם לאחר שאסיים את תפקידי ואת חלקי בעולם הזה”. מתוך ספרה של מריומה, דרך בית השנטי

תודה לאלפי בני נוער שהצילו ומצילים את חיי יום יום.

ליצירת קשר עם מריומה: Office@shanti.org.il