Navigation

חמלה וקבלה

איך הכל התחיל

בית השנטי נוסד בשכונת נווה צדק בעיר תל אביב בשנת 1984 על ידי מריומה ובן זוגה דאז. היות ובאותן שנים לא היו מסגרות אשר נתנו מענה לבעיית “נוער רחוב”, התמלא ביתם עד מהרה בבני נוער שחיפשו מקום לישון ולאכול בו. מריומה הבינה כי ביתה מהווה פתרון יחיד עבור נוער חסר קורת גג והיא פתחה את שערי הבית לכל בני הנוער שביקשו לעצמם מיטה חמה ומזון.

קבלות השבת היו אלה שבתחילה אספו את כולם יחד

ק”ג של כנפיים עוף, 1 ק”ג אורז ו – 2 ק”ג של עגבניות רקובות למחצה שמהן הוכנה מטבוחה. היו שם 3 סירים וצורך עצום להעניק לאורחים חוויה משפחתית. בדרך קסם, מעט האוכל הצליח להשביע את כולם – נוער חסר בית, דיירי רחוב וחברים. משבת לשבת הקסם נשמר. הכנסת האורחים והאוכל הביתי עשו את שלהם. לאט לאט נוצרה הרקמה האנושית שנקראת “בית השנטי”.

סעודת השבת הפכה משימה חשובה בפני עצמה. על הקידוש מעולם לא ויתרו, גם בזמנים שבהם לא היו אמצעים. ילדי בית השנטי ומריומה היו הולכים לשוק הכרמל לאסוף מצרכי מזון שנזרקו מפני שלא נמצאו ראויים למכירה. מהם הוכנה סעודת השבת. נערה ששהתה בבית באותה תקופה אמרה: “אני מרגישה פה ממש שנטי”, כשנשאלה למשמעות המילה “שנטי” ענתה: “אהבה ושלווה בהודית”. אחד מנערי הבית לקח ספריי שחור ורשם בגדול על הקיר “ברוכים הבאים לבית השנטי”.

בחלוף השנים הוקמה עמותת בית השנטי ואנשים יקרים החלו לתרום מצרכי מזון ואוכל לקבלת השבת. מדי שישי, כשכל הילדים והאורחים מתאספים סביב שולחן השבת, מריומה נוהגת להזכיר להם שאין שום דבר בחיים שהוא מובן מאליו, ושיש להודות מדי יום ביומו על מה שיש. בקבלות השבת מריומה מסכמת לילדים את השבוע שחלף, מקדשים ואז מגיע תורו של מיכאל לספר לילדים סיפור קצר עם משל ונמשל. דרך הסיפור מצליח מיכאל לרגש את הנפשות הצעירות ובו בזמן להעביר שיעור, מסר חינוכי שנוסך בהם כוח, תבונה ורצון להיות אנשים טובים יותר. רבים מבוגרי בית השנטי ממשיכים לפקוד את הבית בעיקר בקבלות השבת ובארוחות החג, כאשר בית השנטי ממשיך לשמש עבורם משפחה.

כיום, קבלות השבת נערכות באותו הזמן בשני הבתים; בתל אביב ובמדבר. לכן, לא פעם תשמעו את מריומה אומרת שבית השנטי לא היה תכנון שלה או של מישהו אחר, אלא של אלוהים בכבודו ובעצמו.


תכניות לעתיד

 שאיפתה של העמותה היא להבטיח את פעילות בית השנטי בתל אביב ובית השנטי במדבר לעולמי עד.

הבית בתל אביב עתיד לעבור בשנת 2016 לבית קבע, אשר יוקם בשטח שהוקצע ע”י עיריית תל אביב-יפו, בקרבת הים באזור כיכר השעון.

בהמשך אנו צופים שעמותת בית השנטי תקים בתים באזור הצפון וירושלים – כך תיווצר רשת טיפול לכל תחומי מדינת ישראל ותסייע לעמותה בהרחבת הכלים והמשאבים הטיפוליים.

בנוסף לכך המודל הטיפולי המצליח של בית השנטי ישוכפל ויותאם למדינות נוספות בעולם אשר מבקשות לתת מענה לנוער במצוקה, תוך שהעמותה משמשת ארגון גג עולמי.

צפו בפרויקטים עתידיים


למען הקהילה

בבית השנטי אנו שמים דגש רב על תרומה לקהילה ועל התנדבותם של בני הנוער. זאת מתוך התפיסה שנתינה ועזרה לזולת הופכים את העולם למקום טוב ונעים יותר.

בנוסף, אנו רואים בכך חשיבות רבה ותוספת משמעותית לתהליך אותו עוברים בני הנוער. כפי שילדי הבית מקבלים כך הם צריכים לתת, לא מתוך חובה אלא מתוך זכות להיות.

במעמד של זה שמעניק, שיש לו גם מה להציע – דבר שמחזק מאוד את הדימוי והביטחון העצמי שלהם, נוטע בהם תחושה של כוח חיובי ומייצר אינטגרציה החיונית מאוד להשתלבותם בחברה.

3   2  1